Chlubit se cizím peřím

23.12.2016 by J.Kada

[spider_facebook id=“1″]

 

Péřový spací pytel H.L. REVOLUTION 1200 WTS

Není lepší pocit, než po dlouhém a náročném dni v mrazu nebo sychravém počasí zalézt do spacáku, o kterém vím, že mi v něm bude během chvilky teplo bez toho, abych musel být nabalený jak pumpa v zimě. Přesně takový je péřový spacák Revolution 1200 od italské firmy Ferrino.

Zkušenosti

Jedná se o celkem objemný balík. Musíme si však uvědomit, že jde opravdu o zimní spacák. Přitom váha není kdo ví jak závratná (1,85 kg) a vím, že se na něj mohu spolehnout. Pod Elbrusem ve výšce přes 4000 m n.m., když jsem nocoval ve stanu a mrzlo, měl jsem spacák stále pootevřený a větral. To je však subjektivní a každý to bude mít trochu jinak. Někdo mi tvrdil, že má spacák od jiné firmy se stejným poměrem plnění 95/5 a po prvních několika sbalení už spacák znovu nenabyl původních objemů. Ničeho takového jsem si u spacáku Revolution 1200 nevšiml. I když je déle sbalený při transportu, stačí mi ho večer vyndat, načechrat v ruce a nechat pár minut ležet. Během těch pár minut se v pohodě „nafoukne“ na původní objem. Když už by hrozilo, že by mi v něm měla být zima, je spacák dostatečně prostorný a navržen i pro použití i v zimním oblečení. To oceníte při výpravách do míst s drsnými mrazy a vysokohorských výstupech. Pokud se obáváte vlhkosti, které se při dlouhých zimních přechodech ve stanu nikdy nevyhnete, tak zbytečně. Použité materiály jsou natolik kvalitní, že udrží náplň v suchu. I když mi z venku navlhnul, nemělo to vliv na použití a komfort. Další drobnosti jako možnost spojování spacáků či skladovací obal jsou už dnes samozřejmostí.

Další test jsem provedl na Králickém Sněžníku. Několik hodin focení na vrcholu při deseti stupních pod nulou ze mě udělalo rampouch. Proto jsem se moc těšil na večer do spacáku. Záhrab, žďárák a Revolution 1200. Bezvadná kombinace a během chvíle jsem byl v teple.

Co uvádí výrobce

EXPEDIČNÍ mumiový péřový spací pytel s náplní husího peří a prachového peří pro maximální tepelný komfort do-40°C, váha 1,85kg.Testováno v laboratoři HIGHLAB.

VLASTNOSTI

Rozměr: 215x80x55 cm

Váha: 1,85 kg

Rozměr po sbalení: 23×41 cm

Teplotní určení: 15°C / -11°C / -18°C (-40°C)

MATERIÁLY:

Pertex ® Microlight 30D T 20D Mini Ripstop: Použitý materiál – Nylonový materiál se strukturou miniripstop, lehký a maximálně prodyšný s hustotou zabraňující unikání peří, rychleschnoucí, velmi dobrá ochrana proti větru. 100% nylon

Nylon 338T: Použitý materiál – Kombinace nízké hmotnosti a vyjímečné prodyšnosti a pevnosti. Složení polymeru, elastomeru – polyamid Charakteristické vlastnosti – velmi dobrá chemická odolnost, dobrá odolnost nízkým teplotám, limitované fyzikálně-mechanické vlastnosti (pružnost, pevnost) Neuvádět do styku s – chloridy, koncentrované kyseliny

Extradown: nápň 95/5 800 CUIN – Náplň s prvotřídními tepelně izolačními vlastnostmi se skládá z husího prachového peří a malých pírek. Poměr mezi prachovým peřím a malými pírky udává identifikační karta na spacím pytli, například poměr 95/5 značí 95% prachového peří a 5% malých pírek. Samotné prachové peří by bylo z hlediska izolace nejlepší, ale po čase by se rychle slehávalo, nejdůležitějším údajem je tedy plnivost, která je měřena v kubických palcích – CUIN. Vyjadřuje pružnost a rozpínavost peří, tedy schopnost zaujmout maximální objem.

• Zateplená kapuce

• Zateplený límec a léga zipu

• Systém „one touch“ pro jednoduchou vnitřní regulaci kapuce jednou rukou

• Optimální rozměr pro možnost využití i v zimním oblečení

• Obal pro uskladnění

• Lehký obal z Nylonu 244T 33D se silikonizací

• HIGH-LAB DOŽIVOTNÍ ZÁRUKA NA MATERIÁL A ZPRACOVÁNÍ

Závěr

Bezvýhradní spokojenost. Pokud míříte do míst s nevlídným mrazivým počasím nebo vysoko do hor, zvolte Revolution 1200 jako součást vašeho vybavení. Odpočinek je na cestách důležitý a za ten komfort to stojí. Nezapomeňte však, že spacák není všemocný a snažte se ho používat s karimatkou odpovídající daným podmínkám. V klidu však mohu říci, že jsem zatím nenašel jeho hranice. Uvidíme časem 🙂 Spacák rozhodně doporučuji.

Více informací na http://www.ferrino.cz/