Pevnost pro jednoho bojovníka

12.3.2014 by J.Kada

[spider_facebook id=“1″]

Pevnost pro jednoho bojovníka

Dvouplášťový stan pro jednu osobu  Ferrino Emperor 1

Ospale se zvednu, vykouknu ven malým okénkem a zase se položím do suchého a vyhřátého péřáku. Venku stále hučí silný vichr a už třetí den nepřetržitě padají provazy vody. Stan se však ani nehne. Čekám na lepší počasí, abych mohl pokračovat v přechodu drsných Islandských pustin. Pokud plánujete nějakou expedici a cestujete sami, sáhněte po této malé pevnosti – i tak by se totiž dal označit stan Emperor 1 od italské firmy Ferrino.

Co uvádí výrobce

Výrobce uvádí tento stan jako expediční a připravený do těch nejtěžších podmínek. Pro stan je použita robustní a přesto velmi lehká a jednoduchá duralová konstrukce se speciálními radiálními spojkami. Vnitřní stan je zavěšen na konstrukci pomocí háčků, které umožňují snadnou a rychlou stavbu, má vnitřní kapsy na osobní věci a háček na zavěšení svítilny Vchod s možností úplného otevření. Samozřejmostí je odolné tropiko s regulací vypínacích šňůr a s termoizolačním oknem z polyuretanu a vysokou odolností proti UV záření. Pro podlážku je použit zvláště odolný materiál se zvýšeným vodním sloupcem až na osm metrů. Tento údaj je měřený přes lepené švy. Stan je sbalený v obalu, který jde využít i jako vak na lano a obsahuje také opravnou sadu.

První dojmy

Pouze jedna dostupná barva a to oranžová jak už se dá od expedičního stanu očekávat. Jednoduchá konstrukce umožňuje postavit stan během pár minut i za silného větru. Líbí se mi uchycení tropika k vnitřnímu stanu. U tohoto systému nemám strach, že by ve větru povolilo. Věc, která se mi nelíbila už při první stavbě, jsou kolíky. Sice výborně drží, ale je velmi obtížné zapíchnout je rukou bez toho, aby jste si ji pohmoždili. Využívám proto druhého kolíku pro zatlačování. Další problém se objevil v zimě, kdy nebyl kolík za co uchopit a vytáhnout ze zamrzlé země. Spoustu vypínacích šňůr oceníte v silném větru, kdy se stan ani nehne. Malou ventilaci dohání fakt, že je stan bez sněhových límců a proto je i malá ventilace dostatečná a stan se nijak zvlášť nerosí. Bál jsem se, jestli se dovnitř poskládám i s 30-ti kilovou krosnou a byl jsem překvapen. Některé věci mohou zůstat v předsíňce a zbytek se se mnou bez problémů vešel dovnitř. Další plus bych dal za vchod vnitřního stanu, který jde otevřít do takové míry, že nic nebrání pohodlnému vstupu. Letní test probíhal déle než dva týdny v drsném prostředí Islandských pustin. Několikadenní deště, prudké nárazové větry i zemi drsnou jako struhadlo přežil stan bez nejmenších problémů a na materiálech nezůstal jediný šrám od ostrého kamení, na kterém jsem převážně nocoval. Zimní zkouška proběhla na Králickém Sněžníku, kdy noční teploty padaly na -13°C. Námraza uvnitř stanu byla opravdu minimální, což oceníte hlavně při vícedenních přechodech. Příjemným překvapením byla teplota uvnitř stanu. Venkovní byla již zmíněných -13°C avšak uvnitř bylo pouze -4°C. Rozdíl devíti stupňů byl způsoben pouze mojí přítomností. Doporučuji si takovéto věci vyzkoušet u každého vybavení, aby jste věděli, co od něho můžete očekávat a mohli se na něj spolehnout. Malé mínus je transportní obal, který je dělaný přesně na sbalený stan a proto si musíte dát vždy záležet, jak ho sbalíte. Což v zimě a v rukavicích může být problém. Větší, kompresní obal by byl praktičtější.

Závěr

Bytelný, lehký, skladný dvouplášťový stan pro jednu osobu. Pokud jsou toto vaše požadavky na stan, Emperor 1 od Ferrina by mohl být tím pravým pro vás. Jediné co by vás mohlo odradit, je cena pohybující se okolo devíti tisíc. Nejde však o stan na jedno použití a za kvalitu se platí. Jak se říká: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.“ Já osobně jsem s jeho volbou velmi spokojený.  

Materiály

Použité materiály: Vnitřní stan: Polyester Ripstop 50 DEN Podlážka: Polyester 210T 95g/m2 minimální vodní sloupec přelepených švů a rohů podlážky 8000 mm Vnější stan: Nylon 40D x 40D 254T TPU minimální vodní sloupec přelepených švů 10 000 mm Hliníkové kotvící kolíky a konstrukce Dural 7001 T6(Scandium), Rozměr sbaleného stanu 15 x 28 cm. Hmotnost 2,2 kg. Rozměr postaveného stanu 75 x 50 x 210 při výšce 105 cm – objem 0,8 m3