Nomad 20

31.7.2017 by J.Kada

Goal Zero – Nomad 20

 

Neocenitelný pomocník při delších výpravách, kdy není jiná možnost jak doplnit energii zařízením, které s sebou nesu. Šest týdnů a téměř devět set kilometrů dlouhý výlet přes Pyreneje od oceánu k moři byl skvělou příležitostí, jak solární panel vyzkoušet.

 

Solární panel

Jelikož s sebou máme fotoaparát, dva mobily, GPS navigaci a kameru bylo jasné, že budeme potřebovat doplňovat průběžně energii. Moje navigace ještě funguje na tužkové baterie, a proto jsem solární panel zkombinoval s Guide 10 Plus. Guide 10 Plus je vlastně nabíječka AA/AAA baterií a zároveň powerbanka. Nomad 20 není se svými 1,1 kg zrovna zanedbatelnou položkou v batohu, ale něco za něco. Váha navíc a mít stále energii nebo lehčí batoh a po pár dnech už nic nenatočit… Odpověď je asi jasná. Složený panel je celkem kompaktní 21,6 x 33 x 2,5 cm a nosil jsem ho připevněný na batohu prakticky celou dobu. Rozložený už zabere celkem prostor 77,5 x 33 x 2,5 cm. Tento využitelný prostor však poskytuje výkon 20W. Výhodou je vysoká krosna, kdy se panel natáhne po celé délce. Ačkoli připevnění na batohu během dne není zcela praktické a málo kdy je panel nastavený do ideální polohy, přesto dokázal dobít baterie ( powerbanku ) a ještě doplňovat kameru či mobil. Powerbanku a mobil/kameru jsem nosil během nabíjení bezpečně uložené v síťce s kabely na zadní straně panelu. Na upevnění je k dispozici spousta poutek po obvodu panelu. Pozor však na malé lehké karabinky dodávané s panelem. Z jedné mi po pár dnech upadl ocelový zámek. Důvodem bylo nedostatečné roznýtování konce provlečeného skrz tělo karabinky. To je však jen taková drobnost a karabinku jsem nahradil jinou. Jednou se mi už zdálo, že panel přestal fungovat. Omyl. Byl pouze zaprášený po celodenním nošení na batohu. Stačilo ho lehce očistit a efektivita byla rázem zpět. Posledních několik týdnů nám na cestě hodně smažilo slunko a teploty se nezřídka pohybovaly okolo 35°C. Všiml jsem si dalšího pozitiva. Panel zakrývající prakticky celou výšku krosny uchránil její obsah před slunkem a věci uvnitř byly znatelně chladnější, než když jsem panel rozložený neměl.

Co uvádí výrobce

Tento skládací panel zajišťuje maximum solární energie pro vaše zařízení. Využijte vestavěného USB portu nebo kombinujte s externími bateriemi GOAL ZERO (např. Sherpa 100 nebo YETI 150) pro napájení kdykoliv přes den i v noci.

• Stejně rychlý jako síťové napájení: panel nabije váš mobilní telefon za 1-2 hodiny

• Jednoduché použití: prostě připojte vaše USB nebo 12V zařízení k panelu

• Kompaktní a výkonný: výkon až 20 Wattů ze sluneční energie. Je skládací, robustní, spolehlivý a odolný proti povětrnostním vlivům.

• Kapsa ze síťoviny na zadní straně pro ukládání zařízení a napájecích kabelů

Technické parametry:

Výkon: 20W

Váha: 1,1 kg

Rozměry: složený 21.6 x 33 x 2.5 cm, rozložený 77.5 x 33 x 2.5 cm

Porty: USB, solar port, mini solar port

Řetězitelný: ano

Typ panelu: monokrystal

Obsah balení: solární panel, 12V adaptér

Závěr

Bezvadný doplněk na delší cesty, díky kterému budou vaše zařízení nezávislá na tom, jestli dojdete do civilizace dnes nebo až za pár týdnů. Vše fungovalo jak má. Je třeba dávat pozor a pamatovat na to, když máte panel celý den upevněný na batohu a nabíjíte. Nelze jen tak shodit batoh do trávy, ale je třeba ho pečlivě opřít, aby se nesvalil a panel nepoškodil. Stejně tak při prolézání houštin nebo nízkých větví stromů. Radši zastavit a panel složit než ho poškrábat větvemi. To už je však jen o pohodlnosti. Také je třeba udržovat panel čistý a udržovat tak jeho efektivitu. Stačí k tomu jemný hadřík a chvilka času. Kombinace Nomad 20 a Guide 10 Plus byla pro mě na takovouto cestu ideální. Pokud myslíte, že vaše nároky budou trochu jiné, mrkněte na širokou nabídku produktů Goal ZERO a určitě si vyberete http://goalzero.cz/ . Rozhodně doporučuji.

 

Životnost: 2 roky – údaj NENÍ KONEČNÝ!

Údaj udává skutečnou dobu používání než dojde k prvnímu poškození. S každým dalším použitím se bude údaj navyšovat.

17.09.-29.09.2017

Další dva týdny v horách, kdy se solární panel Nomad 20 a powerbanka Guide 10 Plus ukázali jako neocenitelní pomocníci. Tentokrát jsme se toulali po Rile a Pirinu v Bulharsku.