Emperor 2

24.11.2016 by J.Kada

[spider_facebook id=“1″]

 

Emperor 2 

Rozlámaně se posadím. Už ani nemohu usnout. Není to však jen tím hlukem, který vytváří kapky deště už třetí den vytrvale bubnující na stanovou plachtu, ale právě ta doba po kterou jsme nevylezli ze stanu. Jsme na Kavkaze, zhruba 2500 m n.m. vysoko a čekáme jestli se umoudří počasí. Během této doby jsme velmi rádi za kvalitní stan.

Ferrino Emperor 2

Velký bratr Emperora 1 od firmy Ferrino, se kterým jsem velmi spokojený. Když jsem tedy sháněl stan pro dva, sáhl jsem po dvoumístné verzi, tedy Emperor 2. Při stavbě oceníte jednoduchou, přesto bytelnou konstrukci. Líbí se mi, že krátký horní segment tyče je již spojený s hlavní konstrukcí a nemusím ho při stavbě nikde lovit. Tropiko je k vnitřnímu stanu uchyceno způsobem, který snad ani nedovoluje, aby povolil.

Spousta vypínacích šňůr zajistí stanu bezvadnou stabilitu i v těžkých podmínkách. Velké popruhy v rozích vnitřního stanu i na tropiku oceníte hlavně v zimě, kdy budete kotvit stan pomocí holí, lyží nebo cepínů. Dva vchody, síťky na drobné předměty a háček na svítilnu. Jednoduché, ale praktické.

Veliké plus jsou vchody vnitřního stanu, které jdou otevřít do takové míry, že se nemusíte skrz problematicky soukat a to ani nabalení do zimního oblečení. Jediná dostupná barva a to oranžová. Myslím však, že to není nedostatek, ale věc, která se vám bude hodit hlavně v horách a v noci. Jediné co se mi zdá nepříjemné jsou kolíky, kterými si můžete lehce poranit ruku při kotvení.

Do stanu se dvě osoby pohodlně poskládají i s velkými krosnami, případně je možné využít pro uložení věcí prostorné předsíňky. Obal na stan je bytelný a využitelný i jako vak na lano. Mohl by však být prostornější. Musíte proto být vždy pečliví při balení stanu, obzvlášť namrzlého stanu vysoko v horách při silném větru, což nemusí být zrovna příjemné.

S volbou stanu jsem zatím spokojený a splňuje všechny mé nároky na dlouhé přechody či obtížnější výstupy v horách.

Více na http://www.ferrino.cz/

Co uvádí výrobce

Expediční stan pro 2 osoby využívající technologie svařování švů za studena W.T.S., hmotností 3,1 kg. Testováno v laboratoři HIGHLAB.

VLASTNOSTI

Počet osob: 2

Rozměry sbaleného: 18×40 cm

Hmotnost: 3,1 kg max.

Hmotnost: 2,8 kg min.

Rozměry: 60+130+60x210x105cm

Objem: 1,4 m3

MATERIÁLY

Nylon 40Dx40D 254T TPU: vnější stan- vodní sloupec přelepených švů 10.000mm – Složení polymeru, elastomeru – polyamid Charakteristické vlastnosti – velmi dobrá chemická odolnost, dobrá odolnost nízkým teplotám, limitované fyzikálně-mechanické vlastnosti (pružnost, pevnost) Neuvádět do styku s – chloridy, koncentrované kyseliny

Polyester Ripstop 70 Den: vnitřní stan – 85 g/m2, PU zátěr s aluminiovou úpravou zvyšující termoizolační vlastnosti, vodní sloupec 3000 mm (nepromokavost měřena na přelepené švy jako minimální hodnota viz úvod STANY)

Polyester 210T: podlážka – vodní sloupec přelepených švů a rohů 8.000mm – aluminiovou termoizolací a přelepenými švy, vodní sloupec: 4000 mm

KONSTRUKCE

• Velmi lehká, jednoduchá duralová konstrukce se speciálními radiálními spojkami

• Vnitřní stan zavěšen na konstrukci pomocí háčků, které umožňují snadnou a rychlou stavbu

VCHODY A ODVĚTRÁNÍ

• Apsidy

• Vchody s možností úplného otevření a speciální kapsou na ukrytí

• Ventilační otvory

VÝBAVA

• Termoizolační okno z polyuretanu s vysokou odolností proti UV záření

• Podlepené švy na podlážce

• Vnitřní kapsy na osobní věci

• Háček pro zavěšení svítilny

• Aluminiové kotvící kolíky

• Regulace vypínacích šňůr F.A. (Fast adjustment)

• Opravná sada : „trubička“ pro rychlou opravu konstrukce, výměnné háčky pro zavěšení konstrukce, záplaty pro opravu vnější konstrukce a podlážky

• Obal s možností využití jako vak na lano s horním vstupem, dvěma madly a úchyty pro usnadnění transportu

NEPROMOKAVOST – vodní sloupec – FERRINO garantuje (jako jediný výrobce stanů): – minimální hodnotu vodního sloupce udávanou na spoje materiálu – přelepené švy – hodnota vodního sloupce na plochu materiálu je 1,5x vyšší než udávaná minimální hodnota

 

07.05.-24.06.2017

Téměř dvouměsíční přechod Pyrenejí, kde jsme se potřebovali na stan stoprocentně spolehnout. Hodně mě překvapilo, jak stan dopadl. Rozlepené švy, odpadnuté okno, odpárané kotvící poutka a dokonce protékající podlážka. Pro mě tedy jedno obrovské zklamání.