Beal Joker 9,1

22.11.2016 by J.Kada

[spider_facebook id=“1″]

Beal Joker 9.1

Visím si ve štandu uprostřed ledové stěny a dolů se jako červený had plazí lano k parťákovi, který je sotva vidět. Slunko se opírá do stěny a sníh a led postupně nepříjemně měknou. Ještě že s sebou máme lano, kterému by takovéto podmínky neměly vadit.

Beal Joker 9,1

Když jsme si naplánovali výpravu na Kavkaz s lezením po horách, bylo jasné, že budeme potřebovat i kvalitní lano. Měli jsme několik požadavků. Lano Beal Joker 9.1 je splnilo všechny. Věděli jsme, že se lano bude používat na sněhu a ledu. Díky úpravě Golden Dry – impregnaci jádra i opletu je lano vhodné právě do takovýchto podmínek. Neměl jsem možnost lano vážit, jestli natáhlo vodu, když jsem ho používal na sněhu. Vím však, že i když mi pod Grossglocknerem zapadalo sněhem a mrzlo, jeho ohebnost a manipulace s ním zůstala beze změny a nebyl problém s ním pohodlně pracovat i v rukavicích. Díky průměru 9.1 je v kýblu při jištění pěkně rychlé a je třeba trochu zkušeností. Více to však oceníte u váhy. Na Kavkaz jsme brali 80m což je něco málo přes čtyři kila. Metry se při dlouhých délkách hodí, stejně jako při slaňování. Jeho klasifikace jako lano jednoduché, poloviční i dvojité mu dává velkou variabilitu použití. Bude tedy záležet jen na Vás do jakých podmínek a terénu lano vezmete a na základě toho se rozhodnete, jak ho použijete. Samozřejmostí je označení středu což usnadňuje práci s lanem nejen při slaňování, ale i při jištění. Bezvadná je i křiklavá barva lana. Lano je tak výborně viditelné jak na sněhu nebo skále tak i za snížené viditelnosti.

Celkově velká spokojenost s volbou lana. Rozhodně doporučuji.

Více informací na http://www.beal.cz/

Co uvádí výrobce

Podrobný popis:

Jedinečné dynamické lano s použitím technologie Unicore, nejnovější výtvor z dílny Beal lab, zrozený ze spolupráce lezců Beal. Je to první lano na světě, které splňuje všechny tři normy pro dynamická lana. Joker je vlastně jednoduché i poloviční a dvojité lano najednou. Toto lano si oblíbí jak ti nejextrémnější lezci, kteří hledají lehké a snadno klouzající lano, tak klasici, kteří chtějí víceúčelové lano pro hřebenové tůry, stěnové lezení, mixové lezení ve sněhu a ledu, nebo jen samotném sněhu.

Hlavní přednosti:

Universální použití

Vyjímečně nízká hmotnost

Vyjímečně měkké

Technologie Unicore

Použití:

Jako jednoduché- zkušení extrémní lezci

Jako poloviční, či dvojité lezci/horolezci

Technické parametry:

Posuv opletu: 0%

Síla opletu: 35%

Hmotnost: 53g/m

Impregnace opletu: ano

Značení středu: ano

Záruční doba: 3 roky

Identifikační číslo: ano

Impregnace opletu i jádra: k dispozici

Program System: není k dispozici

Safe Control: k dispozici

Bicolour: není k dispozici

Elektronická evidence: k dispozici

Certifikace CE/ISO9001:2000: ano

Celé-jednoduché lano

Rázová síla – BEAL/UIAA: 8,2kN

Počet pádů – BEAL/UIAA: 5

Pád přes ostrou hranu: ne

Dvojitá lana – dvojčata

Rázová síla – BEAL/UIAA: 9,5kN

Počet pádů – BEAL/UIAA: 25

Pád přes ostrou hranu: ano

Statické / dynamické prodloužení: 8%/32

Poloviční lana – půlky

Rázová síla – BEAL/UIAA: 6kN

Počet pádů – BEAL/UIAA: 20

Pád přes ostrou hranu: ano

Statické / dynamické prodloužení: 7%/29

Impregnace jádra a opletu – Golden Dry

Úplná impregnace lan BEAL nazvaná Golden Dry je kombinací ošetření opletu Dry Cover a vodoodpudivé úpravy jednotlivých vláken jádra. Díky minimální absorpci vody se tak vyhnete problémům, jako je navýšení hmotnosti lana, či jeho zmrznutí v zimních podmínkách. Povrchová úprava všech vláken přispívá k nižšímu tření uvnitř lana během namáhání, důsledkem čehož se výrazně prodlužuje jeho životnost. Testování v reálném prostředí ukázalo, že 100m lano bez impregnace, používané v zimních podmínkách, absorbuje v průběhu dne kolem 2,5 litru vody. Stejné lano s impregnací Golden Dry absorbuje ve shodných podmínkách desetkrát méně vody, tedy pouhých 0,25 litru.

Patentovaná technologie UNICORE

Technologie UNICORE® představuje jedinečný způsob spojení jádra a opletu lana bez ztráty poddajnosti, při zachování veškerých dynamických vlastností lana. Výsledkem je pak vyšší bezpečnost a životnost horolezeckých lan BEAL.

Jak funguje UNICORE®? Oplet lana může být přeseknutý nebo prodřený, ale stále zůstává pevně spojen s jádrem, což umožňuje lezci bezpečně slanit či stoupat. Když dojde k přeseknutí opletu přes hranu u běžného lana, což je častý případ v horách, oplet se shrne a jádro se odkryje v rozsahu až několika metrů. Pak není možné přes tento úsek lana stoupat či slaňovat.Technologie UNICORE® zcela zabraňuje posuvu opletu a je výjimečně užitečná při alpském lezení v mokrém sněhu a ledu, kde se riziko posuvu opletu značně zvyšuje.

Díky technologii BEAL UNICORE má lano hladší oplet než klasické lano, což výrazně snižuje tření v karabinách i mezi lanem a skálou. Lano je tak odolnější vůči oděru, ale ponechává si svou měkkost a poddajnost. Vzhledem k těmto vlastnostem mají lezci často pocit, že lezou s lanem menšího průměru a nižší hmotnosti, než tomu ve skutečnosti je. Přitom je díky běžnému průměru lana možné používat obvyklé jistící pomůcky a nesnižuje se úroveň bezpečnosti!